aktualność

Ponad 6 mln złotych dla powiatu kamiennogórskiego

Opublikowano: 25/06/2020

W dniu dzisiejszym tj. 25 czerwca 2020 r. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarz Stanu w MEN Marzeny Machałek. Spotkanie dotyczyło Funduszu Inwestycji Samorządowych, z którego ponad 6 mln złotych trafi do powiatu kamiennogórskiego.

Podczas briefingu minister Marzena Machałek przekazała staroście Jarosławowi Gęborysowi symboliczne czeki dla samorządów z prośbą o przekaznie je pozostałym włodarzom. Z Funduszu Inwestycji Samorządowych Miasto Kamienna Góra otrzymało 3 425 945 zł, Gmina Kamienna Góra 1 233 139 zł, Gmina Lubawka 500 000 zł, Gmina Marciszów 500 000 zł oraz Powiat Kamiennogórski 500 000 zł.

Jak podkreślała w swoim wystąpieniu minister Marzena Machałek Fundusz Inwestycji Samorządowych - powstały z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy - to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju to aż 6 miliardów złotych. To konkrente pieniądze, które trafią do samorządów w całej Polsce. W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów. Wsparcie z FIS przyczyni się do rozwoju powiatu, a środki pokryją między innymi wkłady własne na samorządowe inwestycje.

Jak zaznaczył starosta Jarosław Gęborys samorządy realizują 40% inwestycji w kraju, dlatego tak ważne dla rozwoju państwa są te pieniądze. Dodał również, że w małych samorządach takich jak nasze inwestycje realizowane są przez mniejsze, lokalne firmy, tak więc lwia część tych pieniędzy trafi do tutejszych przedsiębiorców. Starosta zapewnił, że powiat kamiennogórski nie zmienia swoich planów inwestycyjnych z uwagi na panującą pandemię.

Na zakończenie minister edukacji podziękowała wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie w zdalne nauczanie i życzyła udanych i spokojnych wakacji.