aktualność

Święto Światła - zapowiedź

Opublikowano: 08/12/2018

W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie 18 grudnia po raz 496. odbędzie się "Festum Lucis" czyli Święto Światła.

Każdego roku w ten grudniowy wieczór Kościół Klasztorny otulony jest setkami gorących świeć. Oświetlają one cudowny wizerunek Bogurodzicy odnaleziony po prawie dwóch wiekach. Wyjątkowym przeżyciem tego dnia jest zobaczenie obrazu z tak bliska, bowiem na co dzień króluje on wysoko w strzelistym retabulum ołtarza głównego.

Ikona będąca najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce datowana jest na XIII wiek. Została ona napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Będąc bliżej Ikony warto zwrócić uwagę, iż Emanuel zwrócony jest twarzą do swojej matki, w dłoni trzyma zwinięty pergamin - symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Czerwień, jako najcieplejsza z barw, najsilniej wpływa na zmysły modlących się, wywołując wrażenie ciepła lub nawet gorąca. Symbolizuje żarzące się światło i ogień, który zawsze był symbolem obecności Boga. Maryja została przeniknięta boskim ogniem, nie spala się od niego i nadal zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie sprzeczne cechy: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika krzeszowskiej Bogurodzicy jest turkusowa. Brawa niezwykle symboliczna jako połączenie dwóch kolorów. Zieleń oznacza człowieka i ziemię, a niebieski symbolizuje cząstkę boską oraz niebo (...). Tak Krystian Michalik opisuje Ikonę w swojej książce "Krzeszów - Dom Łaski Maryi".

Program "Festum Lucis":
Godz. 17:00 - Msza Święta wraz z uroczystym przeniesieniem Ikony
Godz. 18:00 - 20:00 - możliwość osobistej adoracji
Godz. 20:00 - "Koncert Uwielbienia" w wyk. zespołu chóru i orkiestry symfonicznej
Godz. 21:00 - Apel Jasnogórski

W godz. od 18:00 do 20:00 będzie czynna restauracja "Stara Wozownia" - z herbatą, kawą i ciastem. Serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich częściach obchodów Święta Światła. Zapraszamy na "Koncert Uwielbienia", jest on wolny dla wszystkich i zupełnie bezpłatny.


Pliki do pobrania: