aktualność

Nowy dźwięk organów Michaela Englera

Opublikowano: 22/11/2018

Od 21 listopada br. odwiedzający Europejską Perłę Baroku turyści i pielgrzymi mogą się cieszyć jeszcze lepszą jakością dźwięku zabytkowych organów Michaela Englera.

W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie zakończył się II etap projektowych prac konserwatorskich instrumentu. Zakres prac obejmował przeprowadzenie prac konserwatorskich przy sekcji głównej instrumentu w połączeniu z czyszczeniem, usunięciem usterek, uszkodzeń oraz strojeniem sekcji. Remont wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, całość nadzorowana była przez ks. dra Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej. Przedsięwzięcie kosztu 14 960 euro zostało pokryte prze fundację Erika-Simon.

Szczegółowy zakres prac obejmował: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawa wentyli, wymiana uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja trakturym, montaż, intonacja i strojenie sekcji.

Dziś możemy cieszyć się jakością instrumentu i oryginalnym dźwiękiem. Warto przypomnieć, że instrument Michaela Englera znajdujący się w bazylice to unikat. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż organy składają się 95% oryginalnych części. Całe organy posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.

 

fot. fundacja Europejska Perła Baroku