aktualność

Marsz na 100-lecie Niepodległości

Opublikowano: 09/11/2018

W dniu dzisiejszym tj. 9 listopada 2018 r. w Kamiennej Górze odbył się marsz z okazji 100-lecia Święta Niepodległości. Organizatorem tych uroczystych obchodów jest Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. 

Do wspólnego świętowania razem z dyrekcją, pedagogami oraz uczniami zaproszeni zostali liczni goście i mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego. Udział w wydarzeniu wzięli Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, starosta Jarosław Gęborys, wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska, członkowie zarządu powiatu Edyta Wyrostek, Mariusz Mućwicki i Jan Orzechowski, burmistrz elekt Kamiennej Góry Janusz Chodaseiwcz, a także wiceprezes kamiennogórskiej SSEMP Dagmara Gęborys. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele służb mundurowych, prezesi spółek, dyrektorzy szkół i placówek z terenu powiatu kamiennogórskiego. Do uczestnictwa w marszu włączyli się także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz przedszkolaki z Kamiennej Góry.

W podniosłej atmosferze i przy dźwiękach patriotycznych piosenek uczestnicy marszu przeszli ulicami Kamiennej Góry pod obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich obozów znajdujący się przy kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Dyrektor ZSZiO Mariola Jaciuk podziękowała młodzieży szkolnej i nauczycielom za ogromny wkład włożony w organizację tego święta. Następnie wspólnie złożono hołd poległym za wolność i niepodległość. Pod obeliskiem zapalone zostały znicze oraz złożone kwiaty.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.