aktualność

Spotkanie z prof. Sławomirem Tułaczykiem

Opublikowano: 15/06/2018

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze spotkali się 14 czerwca br. w auli szkolnej z panem profesorem Sławomirem Tułaczykiem - pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kalifornijskiego, a jednocześnie Absolwentem kamiennogórskiego LO.

Profesor jest także absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, a doktorat uzyskał w Kalifornijskim Instytucie Technicznym (Caltech) - jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych i na świecie, której absolwenci i pracownicy naukowi otrzymali 34 Nagrody Nobla.

Profesor jest uznanym w świecie autorytetem w dziedzinie glacjologii, w szczególności w zakresie badań lądolodów Antarktydy, Grenlandii i Islandii.

W uznaniu zasług za wkład w badania naukowe pan profesor Sławomir Tułaczyk został uhonorowany nadaniem nazwy Tulaczyk Glacier jednemu z lodowców w Górach Ellswortha, najwyższym paśmie górskim na Antarktydzie.

Podczas spotkania pan Profesor mówił głownie o swoich badaniach prowadzonych na Antarktydzie w ostatnich kilku latach we współpracy z innymi naukowcami między innymi z Danii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Profesor przedstawił stosowane metody badań - głębokie na 800 metrów odwierty w powłoce lodowej czy wykorzystanie eksperymentalnego robota torującego sobie drogę w grubej warstwie lodu poprzez topienie w niej korytarza dzięki termicznej głowicy stanowiącej element czołowy robota, opowiadał o problemach logistycznych związanych z organizacją wypraw na Antarktydę, o życiu przez kilka miesięcy w krainie śniegu oraz mrozu i prowadzeniu w tych warunkach badań.

Profesor wskazywał, że badania prowadzone przez niego i jego kolegów służą nie tylko poznawaniu lądolodu Antarktydy i znajdujących się pod nim rzek i zbiorników wodnych, ale także poszukiwaniu środowisk, w których warunki są podobne do tych, które najprawdopodobniej panują w ocenach na niektórych księżycach planet układu słonecznego. Znalezienie takich środowisk na Ziemi pozwoliłoby testować metody i narzędzia badawcze przed naukowymi wyprawami kosmicz­nymi na te księżyce.

W trakcie spotkania pan Profesor powiedział, że właśnie jutro pewien wycinek wyników badań, prowadzonych przez niego i osoby z nim współpracujące, zaprezentowany zostanie w artykule, który ukaże się tygodniku "Nature" - jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Na podsumowanie swojej wypowiedzi pan Profesor stwierdził między innymi, że podczas prowadzonych badań naukowych zrozumiał jak unikalnym tworem jest nasza Ziemia i że niezwykle ważne jest dbanie o jej harmonijny rozwój.

W końcowej części spotkania pan profesor Sławomir Tułaczyk odpowiadał na pytania zgromadzonych.

Podczas spotkania obecna była na sali mama pana Profesora - pani Jadwiga Tułaczyk, która jest mieszkanką Kamiennej Góry.