aktualność

Światowy Dzień bez Papierosa

Opublikowano: 30/05/2018

W dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest "Tytoń i choroby serca".

Liczne badania naukowe dowodzą, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i negatywnie wpływają na stan układu krążenia. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku.

Dlatego rzucenie palenia jest najważniejszym zaleceniem zdrowotnym. W trosce o swoje serce pamiętaj, że nie ma "bezpiecznej" ilości wypalanych papierosów. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko zawału serca zmniejsza się niemal o połowę.

Więcej informacji:

http://jakrzucicpalenie.pl/

Tel. 801 108 108

Pn-Pt. 11-19.00